A furcsa dolgozat ügyében megkerestük Bárdos Andrást is. A népszerű tévéstől és egyetemi tanártól azt kérdeztük, újraírná-e a doktoriját, ha kiderülne, hogy az, amit leadtak, a tudományossági feltételeknek nem tesz eleget. Bárdos nem tudott mit kezdeni a kérdéssel - amint mondta, már nem emlékszik, kinek az ötlete volt, hogy közös dolgozatot írjanak, de a bizottság elfogadta ezt a megoldást, meg is kapták a cum laude minősítést, a felvetés tehát értelmezhetetlen.
Bárdosnak is igaza van. A doktori – főleg pedig a művészeti doktori, azaz DLA (Doctor of Liberal Arts) – fokozatszerzés annyira egyéni teljesítményre szabott, az azt vizsgáló eljárás, annak eredménye is annyira egyéni elbírálás kérdése, hogy az állam ma is csak azt mondja ki, hogy mit kell vizsgálni, a megfelelés/meg nem felelés kérdésében a döntést viszont a doktori iskola hozza. Ahogy a visszavonásról szólót is. A már idézett rendelet szerint:
„16. § ((10) A doktori fokozat a doktori tanács határozata alapján vonható vissza, amennyiben megállapításra kerül, hogy a doktori fokozat odaítélésének feltételei nem teljesültek.”
Mint megtudtuk, 2005-ben szigorítottak az SZFE doktori szabályzatán, s ma már aligha mehetne át a Bárdosék által írt DLA-dolgozat; ám az akkor érvényes, 2001-es szabályzat szerint, úgy fest, valóban belefért a kettős szerzőség. A doktori fokozat visszavonásától tehát nem kell tartania Bárdosnak és Máténak. Pedig egy ilyen döntés lavinát indíthatna el: a 2005-ig tartó gyakorlat teljes felülvizsgálatát.
A tudást persze nem csak egyetemi emberként, kutatóként, de a gyakorlatban is meg lehet szerezni: aligha vonatja kétségbe bárki, hogy Bárdos András és Máté Krisztina az ország talán legtapasztaltabb televíziós párosa, s egyáltalán nem probléma, ha Bárdos oktatja a televíziózás csínját-bínját az erre szakosodott egyetemi intézetben. Sőt.
Amint egy, a művészeti felsőoktatásban már akkor vezető tisztséget betöltő forrásunk fogalmaz, az adott időszakban egy másik művészeti felsőoktatási intézményben gyakorlatilag bárkinek adtak doktorit: „Néha szinte fájt, amikor hallgattam a védéseket”. Állítása szerint a cél nem volt más, mint hogy az egyetemi státuszhoz szükséges tanári kar rendelkezésre álljon. Bárdos is docens lett 2008-ban, később pedig a rektorhelyettességig vitte, ahogy a mai megbízott rektorhelyettes, Hegedűs D. Géza is 2003-ban szerzett fokozatot – az ő önéletrajzi ihletésű, izgalmas, ám tudományosnak cseppet sem látszó doktori dolgozata is olvasható az egyetem honlapján.
*
A 170 doktori iskola országa